Jest praca u sąsiadów, ale trzeba znać niemiecki

Rekordowa liczba wystawców i setki złożonych CV – tak wyglądały transgraniczne targi pracy w Zgorzelcu, które odbywały się w piątek, 11 kwietnia. W Miejskim Domu Kultury stanęło 46 stanowisk, na których prezentowali się pracodawcy, agencje pracy oraz urzędy pracy. - Targi cieszą się coraz większym powodzeniem w regionie przygranicznym – oceniała Marta Idzik, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu.

Polacy szukają pracy i chwytają się ku temu każdej okazji, bo sytuacja na lokalnym rynku jest fatalna. Na koniec marca w powiecie zgorzeleckim było ponad 4,7 tys. osób bezrobotnych. Najgorzej ze znalezieniem zatrudnienia mają młodzi ludzie, do 34 lat.
Podczas targów poszukiwani byli głównie fachowcy, m.in.: magazynierzy, operatorzy wózków widłowych, hydraulicy, specjaliści branży IT, elektrycy, kierowcy, spawacze, ślusarze, pielęgniarki, opiekunki osób starszych oraz kelnerzy, recepcjoniści i kucharze. Ale zdarzały się także oferty dla niewykwalifikowanych pracowników np. na fermach drobiu.
- Zainteresowanie jest bardzo duże – przyznała Magdalena Dicke z agencji pośrednictwa pracy Hoga Personalservice w Bergen, oferująca prace w gastronomii i hotelarstwie głównie nad morzem Bałtyckim w Niemczech. Zarobki wynoszą ok. tysiąc euro za miesiąc, ale zależą od stanowiska i kwalifikacji. - Bardzo ważne jest doświadczenie i komunikatywna znajomość języka niemieckiego – wyjaśniała Dicke. Jej zdaniem największą barierą przy poszukiwaniu nowych pracowników jest właśnie bariera językowa. Podobnie zauważyła Marta Łyko, doradca Europejskich Służb Zatrudnienia z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, które są organizatorami targów w Zgorzelcu. - Największą przeszkodą dla Polaków, którzy chcą pracować za granicą jest brak znajomości niemieckiego – podkreśliła Łyko. 



Komentarze

  1. Czy ktoś szuka sezonowej pracy nad morzem? Zapraszam na bloga na wpis, o tym jak rzuciłam wszystko i kelnerowałam nad Bałtykiem :)
    "Tych wspomnień i przeżyć nikt Wam nie zabierze, a to jest najcenniejsza pamiątka, jaką stamtąd przywieziecie!"

    http://dowyprobowania.blogspot.com/2015/05/sezonowa-praca-nad-morzem-czesc-i.html

    OdpowiedzUsuń
  2. A wiecie może, czy również sezonowo można pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Studiuję medycynę i powiem szczerze, że taka praca przy mojej nauce mogłaby być idealna. Na stronie https://www.carework.pl/praca/opieka-niemcy/ znalazłam oferty, ale nie wiem, jak wygląda to w kwestii czasu pracy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zgadzam się, że za granicą szukają do pracy fachowców i takich ogłoszeń nie brakuje. Można też przez nasze polskie strony w sieci szukać, na https://fachpraca.pl/oferty-praca-za-granica/ szczególnie. Znajomość języka nie w każdym miejscu jest wymagana, z resztą będąc już na miejscu można naprawdę szybko nauczyć się go w stopniu wystarczającym w komunikacji z zespołem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Praca tymczasowa to forma zatrudnienia, w której pracownicy są angażowani na krótkie okresy. Jest to elastyczna opcja zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, umożliwiająca szybkie dostosowanie się do zmieniających się potrzeb rynku pracy.

    OdpowiedzUsuń
  5. U nas też można znaleźć dobre zatrudnienie, grunt to wiedzieć gdzie szukać. Można pomyśleć o współpracy z agencją pracy, zarówno szukając zatrudnienia jak i pracowników. Tu na stronie https://kono.jobs/pracownicy-tymczasowi/ znajdziecie informacje o pozyskiwaniu pracowników tymczasowych i szukania dla nich pracy na dobrych warunkach.

    OdpowiedzUsuń
  6. To ja przemyślałabym przykładowo czy nie podjąć się pracy u nas, ale chodzi mi tutaj o swój biznes. Tutaj https://funkymedia.pl/biznes/jak-zalozyc-firme-w-internecie-pomysl-na-biznes-online-w-2023-roku macie przykładowo informacje - jak założyć biznes w sieci?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty