Kulturą i sztuką wzbudzą zainteresowanie regionem w Europie

Łużyce szukają pomysłu na ożywienie regionu. Mają w tym pomóc kulturalne wydarzenia, które przyciągną nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Cel: kulturą i sztuką wzbudzić zainteresowanie regionem, w tym także polsko-niemieckim pograniczem, w Europie. 
Na nowy projekt niemieckie Ministerstwo ds. Kultury i Mediów przeznaczyło w tym roku 4 mln euro. Międzynarodowy festiwal o charakterze performatywnym ma się odbywać co roku. Partnerami mają być Polacy i Czesi. 

Szefem artystycznym festiwalu jest Daniel Kühnel z Hamburga, który jest cieszącym się popularnością w Niemczech szefem muzycznych festiwali. Natomiast organizatorem jest spółka miejska Kulturservice Görlitz. 

Pierwsze koncerty są już za nami. Publiczność miała okazję zobaczyć na początku kwietnia m.in. sławną orkiestrę symfoniczną z Hamburga w Cunewalde, oddalonym o 40 km od granicy. Koncert odbył się w największym wiejskim kościele w Niemczech. W sumie od 29 Marca do 2 kwietnia odbyło się pięć koncertów muzyki klasycznej. 

- Do tej pory koszty wyniosły 700 tys. euro – mowi Maria Schulz, szefowa Kulturservice w Görlitz. 
- Przed nami jeszsze dużo pracy. Jestśmy na etapie tworzenia struktury organizacyjnej festiwalu. Rozmawiamy z pracownikami kultury z regionu, zbieramy interesujące pomysły – dodaje Benedikt M. Hummel, który razem z Schulz kieruje spółką Kulturservice. 
Na początku czerwca odbędzie się konferencja prasowa dotyczaca nowego projektu na terenie Górnych i Dolnych Łużyc. 

Koncepcja

Festiwal Łużycki – to nowy projekt kulturalny, który od 2019 roku ma się odbywać regularnie, raz w roku na terenie Łużyc. Finansowany przez niemieckie Ministerstwo ds. Kultury i Mediów. 
Region Dolnych i Górnych Łużyc jako centrum Europy, ma dla odwiedzających z całego świata i mieszkańców stać się miejscem przeżycia sztuki i kultury. W procesie tworzenia Festiwalu Łużyckiego leży ogromna szansa na emocjonalne połączenie europejskiej historii z przyszłością. A dzięki mieszance międzynarodowej i lokalnej sztuki otworzą się drzwi z nowymi możliwościami. 



Na zdjęciu: Benedikt M. Hummel i Maria Schulz. Foto: Paweł Sosnowski 

Komentarze

Popularne posty